Що таке PESEL і NIP - WorkProfi - agencja pracy
Податок на доходи фізичних осіб (PIT) в Польщі. Частина 1
12 Жовтня 2022
Податок на доходи фізичних осіб (PIT) в Польщі. Частина 1
12 Жовтня 2022

Що таке PESEL і NIP

Будь-який іноземець, в тому числі і українець, який приїхав до Польщі на заробітки, обов’язково зіткнеться з оформленням двох обов’язкових документів – PESEL і NIP. Працівник, який перебуває в країні 180 або більше днів, повинен відзвітуватися в податковій інспекції про отриманий дохід. Для цього необхідно оформити один з даних номерів.

Що являють собою  папери PESEL, NIP, як їх отримати розберемо в цій статті.

Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP)

NIP – це персональний податковий номер людини. Документ дуже схожий на індивідуальний ідентифікаційний номер (ІІН) – поширений в країнах СНД. Це своєрідний ідентифікатор, за яким визначається особа-платник податків в Польщі. NIP складається з 10 цифр.

Номер знадобиться по ряду причин:

 • отримання офіційного працевлаштування;
 • посвідчення особи;
 • отримання карти побиту;
 • надання інформації в податкову службу.

Надати дані про «чисті» доходи немає можливості без NIP або PESEL.

Номер стане в нагоді при бажанні скористатися кредитними послугами: іпотекою, розстрочкою на автомобіль і іншими пропозиціями. Наприклад, при покупці машини «з рук», клієнт повинен сплатити податок від повної вартості товару в розмірі 2%. Інформація відправляється в податкову службу. Якщо іноземець планує залишитися на ПМЖ, з нього зажадають пакет документів про сплачений збір, чи немає прострочення і інших неприємних факторів. Без заповненого ідентифікаційного номера таких довідок ніхто не видасть.

Як і коли необхідно отримувати NIP

Законодавчі органи не встановлюють точні терміни отримання номеру. Єдина умова – обов’язкова наявність документу. Відомо, що роботодавець зобов’язаний сплатити податковий збір за працівника протягом 14-20 днів з моменту отримання першої виплати по праці.

Для запобігання будь-яких проблем з податковою інспекцією, рекомендується подбати про оформлення документу відразу після працевлаштування. Це допоможе уникнути претензій з боку поліції.

Важливо: NIP є одноразовим документом. Іноземцю немає необхідності регулярно давати запит на  новий код. Приводом замінити номер стане зміна контактів, банківських рахунків та інших важливих атрибутів.

Українці і інші іноземці особисто відповідальні за отримання NIP-номера. Для відвідування податкової необхідно підготувати наступний пакет документів:

 1. Закордонний паспорт, візу або інший документ, що підтверджує особу.
 2. Договір про працевлаштування. Це вимога закону, яку потрібно дотримуватися при отриманні NIP.
 3. Підтвердження податкового статусу – на вимогу органів, відповідальних за видачу кодів.

Після закінчення процедури оформлення, одержувачу потрібно забрати готовий документ. Тут є важливий момент. На вибір буде надано два способи отримання номера: поштою або самостійно. Практика показує, що період очікування в другому випадку на порядок менше. Через 1-3 тижні можна забрати готовий код. Варіант з поштою не варто розглядати – очікувати документ можна місяцями.

Що таке PESEL

Офіційне проживання в Польщі для громадян України неможливе без спеціального документа – PESEL. Його використовують при відвідуванні лікарень, відкриття банківського рахунку та інших процедур. Навіть така дрібниця, як онлайн-покупки в Інтернет не обходиться без нього.

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludnosci (PESEL) являє собою особистісний ідентифікатор, унікальний для кожного жителя. Аналогом даного номера в Україні є ІІН. Документ складається з 11 цифр.

Умови отримання

Обліковий номерний код доступний не для кожного громадянина. Згідно з вимогами закону, потенційному отримувачу виноситься ряд таких вимог:

 1. Особа має бути громадянином Польщі. Для приїжджих обов’язкова наявність документа, що підтверджує тимчасове перебування.
 2. Іноземцям потрібно оформляти такий документ в разі, коли вони планують затриматися в Польщі більш ніж на 90 днів.
 3. Наявність медичного страхування або соціального пакета жителя Польщі. Громадянину України або іншим іноземцям необхідно звернутися в місцеву адміністрацію (Ужонд) для початку процедури оформлення номера. Фахівці нададуть необхідну консультацію конкретно під індивідуальний випадок. У стандартній ситуації достатньо заповнити бланк одержувача PESEL. Номер видадуть по закінченню реєстрації, користуватися ним можна через 7 днів.

Для подачі заявки необхідно надати:

 • закордонний паспорт (оригінал);
 • візовий дозвіл, карта побиту (при наявності);
 • договір, що підтверджує оренду або купівлю-продаж житла.

Останні документи є доказом того, що у людини присутня польська реєстрація. Анкету можна також заповнити онлайн і принести бланк в готовому вигляді.

Для отримання номера PESEL можна скористатися страховкою. Даний варіант також передбачений законом Польщі. Поліс присутній в будь-якого приїжджого, який офіційно проживає і працює на території країни.

Потенційний одержувач коду повинен обґрунтувати своє рішення подати документи на Песель. Таким поясненням може бути:

 • дозвіл на постійне проживання в Польщі;
 • офіційне підтвердження на довгострокове перебування резидента Європейського Союзу;
 • наявність статусу біженця;
 • наявність у одного (або більше) членів сім’ї права на ПМЖ в Польщі або права на захист держави.

Закон передбачає можливість подальшої зміни особистого номера PESEL. Але перелік причин обмежений:

 • зміна статі;
 • заміна свідоцтва про народження;
 • неправильне рішення органу влади, який видав код.

PESEL є важливим документом як для громадянина Польщі, так і для приїжджого, який планує працювати або проживати на території країни. На ньому побудована вся соціальна політика держави.

Для чого потрібен PESEL

Песель-номер знадобиться для:

 • повноцінного використання медичних послуг фонду ZUS – національного медичного страхування;
 • оформлення, отримання кредиту в банківських або приватних структурах;
 • навчання в автошколах, отримання прав;
 • операцій з нерухомістю.

Даний перелік – лише частина сфер, де знадобиться Песель-код. Номер використовується практично у всіх соціальних сферах.

PESEL і NIP – відмінності

Існує принципова різниця між двома номерами. Деякі іноземці часто плутають функції цих двох документів.

NIP – це код, який відноситься тільки до питань оподаткування та казначейства. Номер обговорений на рівні законодавчих органів і ним не варто нехтувати. Пересічному українцеві або іншому іноземцю достатньо оформити NIP. Він використовується для податкових виплат і забезпечує «прозорість» перед Республікою.

Трохи інша ситуація з PESEL. Номер присвоюється кожному громадянину Польщі при народженні і є його особистим документом, який можна порівняти з паспортом. Іноземці також можуть оформити Песель. Якщо людина планує залишитися в Польщі на постійній основі, варто розглянути можливість отримання номера.

Важливо: юристи стверджують, що в довгостроковій перспективі код PESEL просто необхідний. Його наявність спрощує повсякденне життя приїжджим працівникам, які довго перебувають в країні. При наявності всіх необхідних документів, процедура отримання Песель простіша, ніж NIP.

+48 576 566 821 (дзвінок безкоштовний)